Úvod

Na prácu s týmtio návodmi ti odporúčame stiahnuť si a používať mu editor . Inštrukcie na stiahnutie a inštaláciu Mu sú na ich web stránke. Možno budeš musieť nainštalovať driver, záleží, aký máš operačný systém (inštrukcie sú na web stránke).

Mu pracuje pod Windowsom, OSX aj Linuxom.

Ak už máš nainštalovaný Mu, pripoj svoj micro:bit k počítaču cez USB kábel.

V editore napíš svoj skript a klikni na tlačítko „Flash“, ktorýmho odošleš na micro:bit. Ak to nefunguje, uisti sa, že tvoj micro:bit sa zobrazuje v tvojom systéme ako USB zariadenie.

Python je jeden z najobľúbenejších programovacích jazykov na svete. Každý deň, bez toho, aby si si to uvedomil(a), pravdepodobne používaš softvér napísaný v Pythone. Python používajú rôzne spoločnosti a organizácie na množstvo rozličných úloh a aplikácií. Google, NASA, Bank of America, Disney, CERN, YouTube, Mozilla, The Guardian - a mnoho ďalších, ktorí pokrývajú všetky segmenty ekonomiky, vedy a umenia.

Napríklad, pamätáš si na oznámenie `objavu gravitačných vĺn<http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-35552207>`_? Nástroj, ktorým sa vykonávali tieto merania bol napísaný v Pythone.

Jednoducho povedané, ak sa učíš alebo dokonca vyučuješ Python, vytváraš veľmi cennú zručnosť, ktorá sa dá využiť vo všetkých oblastiach.

Jednou z takých oblastí je úžasné zariadenie BBC micro:bit. Beží na ňom špeciálna verzia Pythonu, ktorá sa volá MicroPython vytvorená presne pre to, aby bežala na malých zariadeniach ako je napríklad BBC micro:bit.Je to úplná implementácia Pythonu 3, takže keď sa presunieš na programovanie s inými zariadeniami (napríklad Raspberry Pi), budeš používať rovnaký jazyk.

MicroPython neobsahuje všetky štandardné knižnice, ktoré sú v „normálnom“ Pythone. Ale v Micropythone sme vytvorili špeciálny modul microbit, ktorý ti umožní ovládať toto zariadenie.

Python and MicroPython sú voľné softvéry. Neznamená to len to, že za používanie Pythonu neplatíš, ale dokonca môžeš prispievať Python komunite.Či už vo forme kódu, dokumentácie, reportovaniu chýb, prevádzkovaniukomunitnej skupiny alebo písaním návodov, ako je napríklad tento. Vlastne všetky zdroje pre micro:bit súvisiace s Pythonom boli vytvorené medzinárodným tímom dobrovoľníkov, ktorí na nich pracovali vo svojom voľnom čase.

Tieto lekcie predstavujú MicroPython a BBC micro:bit pomocou jednoduchýchkrokov. Pokojne si ich prispôsobte pre svojich žiakov, alebo podľa nich postupujte doma samostatne.

Najviac úspechov dosiahneš pri skúmaní, experimentovaní a hraní sa. BBC micro:bit zlým kódom nepokazíš. Takže smelo do toho!

Malá výstraha: veľa krát zlyháš, a to je úplne v poriadku. Zlyhanie je spôsob, akým sa programátori učia. Tí z nás, ktorí pracujú ako programátori sa často zabávajú tým, že hľadajú chyby a snažia sa im v budúcnosti vyhnúť.

V prípade pochybností, spomeň si na Zen MicroPythonu:

Code,
Hack it,
Less is more,
Keep it simple,
Small is beautiful,

Be brave! Break things! Learn and have fun!
Express yourself with MicroPython.

Happy hacking! :-)

Veľa šťastia!